Kako postaviti zdrave granice bez vike, ucjena i prijetnji?

kako_postaviti_zdrave_granice_bez_vike_ucjena_I_prijetnji?

Sadržaj članka:

Jedan od najvećih roditeljskih izazova, ali i  jedan od najvažnijih zadataka jest postavljanje zdravih granica. Postavljanje granica roditelju omogućava da uči dijete dozvoljenim ponašanjima i prenosi pozitivne vrijednosti svome djetetu.

Djeci su nužne upravo smjernice, upute i pravila kako bi se razvijali u zdrave odrasle osobe. Postavljanjem granica djecu učimo i održavanju zdravih međuljudskih odnosa.

Međutim, pitanje je na koji način postaviti granice na pozitivan način? 

Zašto su djeci granice nužne?

Odrastajući u ’80tima i ’90tima, sjećam se da su se granice uvijek jasno znale, a mi djeca uglavnom nismo imali pravo na svoj stav.  

Iako postavljene na autoritativan način, nekad i uz viku i ucjene, granice su postojale.

U nekim obiteljima danas, djeca imaju pravo na svoj stav i njihovi stavovi i želje su jednaki onima njihovih roditelja.

U nekim obiteljima čak su stavovi djece vrijedniji od stavova roditelja, te neki roditelji žrtvuju svoje potrebe i prilagođavaju svoje planove sukladno zahtjevima i željama djece.

Danas smo kao roditelji možda ponekad i previše posvećeni emocijama svoje djece pa zaboravljamo na važnost postavljanja zdravih granica.

Svakako emocije djeteta jesu izuzetno važne i trebamo ih validirati i saslušati, ali ne smijemo zaboraviti da smo mi kao roditelji dužni postaviti zdrave granice i sigurno okruženje u kojem će se naša djeca učiti strpljenju, empatiji, samopoštovanju i poštivanju svoje okoline.

Djeca se bez granica osjećaju nesigurno

Jeste li primjetili da se djeca, kada nemaju jasno postavljene granice, počinju osjećati nesigurno?

Kada roditelji postave pravila i rutine; vrijeme za obroke, vrijeme za spavanje, koliko je i kada dozvoljeno gledati televiziju, kada je vrijeme za domaću zadaću i slično, djeca se osjećaju sigurno jer imaju osjećaj ravnoteže i znaju točno što dolazi sljedeće, budući da prepoznaju istu dnevnu rutinu.

Dječji mozak nije u potpunosti razvijen

Djeca ne mogu donositi odluke kakve mogu donositi odrasli, njihov mozak još nije u potpunosti razvijen.

Razvoj mozga traje sve do 25te godine i odvija se u fazama.

Jedna od zadnjih regija mozga koja sazrijeva je prednji čeoni režanj. Ovo je posebno važno znati jer upravo je taj dio mozga zadužen za planiranje, donošenje strateških odluka, organizaciju, upravljanje pažnjom, samokontrolu i predviđanja posljedica.

Samopoštovanje i poštovanje drugih

Znamo da su djeca pogotovo u predškolskoj dobi, prirodno sebična, što je svakako jedna od normalnih i poželjnih razvojnih faza.

U ovoj fazi, djeca su fokusirana samo na svoje želje i potrebe i uče kako ih ostvariti.

Želje drugih u ovoj fazi ih ne interesiraju, niti su sposobni u potpunosti razumjeti želje i potrebe drugih.  

Kada djeca nemaju jasno postavljene granice i pravila ponašanja, kod njih se kasnije razvija narcizam i djeca odrastaju vjerujući da se svijet vrti oko njih.

Jasno postavljene granice pomoći će djetetu da razvija samopoštovanje, zdrav odnos i poštovanje prema drugima, kao i strpljenje, samokontrolu i empatiju.

U dječjoj je prirodi da iznova i iznova testiraju granice koje im roditelji postavljaju. To je prirodan proces kroz koji djeca uče o samostalnosti i odrastanju. Takvo dijete nije poželjno okarakterizirati kao zločesto dijete.

KAKO POSTAVITI ZDRAVE GRANICE?

1. Postavite jasna pravila

Pravila i upute koje postavite svojoj djeci trebaju biti kratka i prilagođena dobi djeteta, bez prostora za raspravu. Ako su pravila jednostavna, dijete će ih vjerojatnije i poštivati. Pokušajte koristiti pozitivne izraze umjesto negacija; recite ‘obuci se, pa onda idemo u park’ umjesto ‘ako se ne obučeš, nećemo ići u park’ i slično. 

2. Budite čvrsti i dosljedni

Dosljednost je ključna za uspjeh. Kada smo dosljedni, djeci je lakše prihvatiti zadana pravila. Ukoliko niste dosljedni djeca vrlo brzo shvaćaju da imaju prostora za pomicanje granica, što će vrlo rado i napraviti.

Ako je dijete u parku kada je hladno skinulo jaknu a vi želite da je odjene i kažete, ‘ako ne odjeneš jaknu, morati ćemo ići kući’. Kada dijete ne odjene jaknu, odmah krenite kući.

Važno je da dijete nauči da ste vi dosljedni (iako Vam možda još ne odgovara ići kući jer ste tek došli u park) i da nauči da sve što radimo ima svoje posljedice.

3. Pripazite na govor tijela i izraz lica

Imajte na umu da je važno ne samo što kažete, nego i neverbalni govor: govor tijela, izraz lica kao i ton vašeg glasa. Uvijek se spustite na razinu djeteta i govorite mirnim glasom, neutralnog izraza lica. 

4. Pokažite da postoje i posljedice i pohvale

Pobrinite se da dijete unaprijed zna koje su posljedice ukoliko prekrši pravila. Posljedice trebaju biti razumne, pune poštovanja prema djetetu i naravno, povezane sa neželjenim ponašanjem.

Naprimjer, ukoliko dijete baca igračku, oduzmite ju, nemojte ga kazniti tako što neće moći ići u park.

Djeca moraju naučiti što je dozvoljeno ponašanje, a što ne. Svakako iskoristite svaku priliku da pohvalite dijete kada je poštivalo pravila.

Djeca vole čuti pohvale, te ih to dodatno motivira da se nastave truditi. 

5. Ponudite izbor

Djeci je jako važno da imaju izbor, što je posebno važno ukoliko im uskraćujete nešto, ograničavate ili ne dopuštate.

Stoga, ponudite im izbor kada god je to moguće, ‘ne možeš raditi to, ali možeš raditi ovo’.

6. Prilagodite očekivanja dobi djeteta

Ponekad, previše očekujemo od djeteta ne uzimajući u obzir njegovu dob i nismo ni svjesni da dijete nije u mogućnosti razumjeti naša očekivanja i upute.  

Zato je jako važno da ne postavimo prevelika očekivanja pred dijete, te da ih prilagodimo ne samo dobi djeteta, već i njegovoj sposobnosti da kontrolira svoja djela. 

Kada je dijete jako nervozno, prvo uvijek provjerite da li je gladno? Da li je pospano? Bolesno? Mora li na wc? Da li ste dogovorili previše aktivnosti i podražaja u jednom danu za njegovu dob?

7. Budite primjer svojoj djeci

Razgovarajte otvoreno sa djecom i pobrinite se da u potpunosti razumiju granice. Pokažite djeci da ste spremni na razgovor i da poštujete njihove želje i potrebe te da svatko u obitelji ima pravo na svoje osjećaje. 

Postavljanje granica i poštovanje drugih je izuzetno važna osobina koju je nužno naučiti u životu. 

Što prije djeca nauče poštivati granice to će biti spremnija na stvarni svijet i gradit će kvalitetnije i zdravije odnose sa drugima kada odrastu.

I roditelj može pogriješiti, svojim ponašanjem i isprikom djetetu kada ste pogriješili pokazujete djetetu kako se preuzima odgovornost.

Važno je da dijete nauči kada je dovoljno oprosti, a kada treba reći, oprosti, pogriješila sam, kako mogu ispraviti svoju grešku?

ŽELITE BESPLATNE AKTIVNOSTI ZA DJECU?

Prijavite se u klub malih čitača i svaki ćete tjedan dobiti besplatne aktivnosti i posebne kodove za popust ravno u Vaš inbox! 🙂


Zabavljaj_se_čitaj_i_uči
0
    0
    Vaša košarica
    Vaša košarica je praznaVrati se u shop