Kako ostati smiren roditelj čak i u izazovnim situacijama?

djeca u maštovitoj igri

Sadržaj članka:

”Pravi pokazatelj dobrog odgoja nije ponašanje djeteta u izazovnim situacijama, već ponašanje roditelja.”

Roditeljstvo je jedno od najizazovnijih, ali i najuzbudljivijih iskustava u životu. Međutim, suočavanje s svakodnevnim stresom, tantrumima i nepredvidivim situacijama može biti izuzetno teško. Ostati smiren u tim trenucima nije lako, ali je ključno za dobrobit i roditelja i djeteta. Često je upravo ostati smiren jedan od najvećih izazova velikom broju roditelja. Koje nam to strategije mogu pomoći da bismo zadržali smirenost čak i u najizazovnijim roditeljskim situacijama? Saznajte u ovom članku!

Zašto je važno ostati smiren?

Smirenost roditelja igra ključnu ulogu u odgoju djece. Kada roditelj ostane smiren, pomaže djetetu da se osjeća sigurno i voljeno, te da i samo uči kako upravljati vlastitim emocijama. Također, smiren roditelj lakše donosi racionalne odluke i učinkovito rješava probleme. Sve se to čini jednostavnim u teoriji, ali ostati smiren u izazovnim situacijama, poput one kada pokušavate na blagajni platiti i spakirati kupljene stvari dok dijete ima tantrum, može biti znatno teže. Kako onda teoriju s lakoćom provesti u praksi? Ovo su neke od strategija koje će vam pomoći.

Duboko disanje i meditacija

Kada osjetite da se počinjete nervirati, odvojite vrijeme i napravite nekoliko dubokih udaha. Duboko disanje može smanjiti stres i pomoći vam da se smirite. Kada osvijestite koliko vam samo nekoliko trenutaka ‘odvajanja’ od situacije koja vas uznemirava, uz fokusirano disanje, može pomoći da bolje razumijete svoje dijete i da bolje reagirate u takvoj situaciji, svaka sljedeća slična situacija će biti znatno lakša. Pokušajte redovito prakticirati duboko disanje i sigurno će vam pomoći da razvijete unutarnji mir i bolju kontrolu nad svojim emocijama. 

Pozitivno razmišljanje

Zvuči kao floskula ali u praksi nije. Ako nismo baš jako cinični. Često u izazovnim situacijama nemamo vremena razmišljati i reagiramo instinktivno. Ali, umjesto da se fokusirate na negativne aspekte situacije, pokušajte pronaći pozitivne strane i zadržite fokus na njima. Ne kaže se bez razloga ‘u svakom zlu ima nešto dobro’! Uistinu ima! Pronađite ono dobro i iskoristite situacije koje vam predstavljaju izazov kako biste iz njih učili i razvjali se.

Pauze i vrijeme za sebe

Roditelji, a pogotovo mame, nemaju uvijek dovoljno vremena za pauzu niti za vrijeme samo za sebe. Uzmite si pauzu, uzmite si vrijeme samo za sebe redovito makar to bilo samo nekoliko minuta u danu i suočavanje sa izazovnim situacijama roditeljstva će biti mnogo lakše.

Upravljanje očekivanjima

Veliki broj roditelja ima nerealna očekivanja i od sebe i od djece. Postavite realna očekivanja za sebe i svoje dijete. Nitko nije savršen i svi činimo greške. Nesavršenosti su dio roditeljstva, i života općenito, ali baš u njima se mogu skrivati oni najljepši momenti i nevjerojatan potencijal za napredak.

Komunikacija i podrška

Mame u našem društvu snose veliki dio brige za obitelj i često nemaju podršku partnera i okoline. Promijenimo to! Razgovarajte i zatražite pomoć. Otvorena komunikacija s partnerom može vam pomoći da podijelite stres i pronađete rješenja zajedno. Povežite se s prijateljima, obitelji ili drugim roditeljima. Razgovor s drugim roditeljima može vam pružiti osjećaj podrške i razumijevanja.

Praktični savjeti za svakodnevne izazove

Tantrumi i izljevi bijesa

Kada dijete ima tantrum, najvažnije je da roditelj ostane miran. Pokušajte ne reagirati previše emocionalno. Dijete ima tantrum jer ne zna reagirati drugačije, mi odrasli znamo bolje.

Prihvatite djetetove emocije, pokažite razumijevanje i pružite podršku. Način na koji roditelj reagira u ovakvim situacijama pruža obrazac iz kojeg dijete uči upravljati svojim emocijama za cijeli život. Pokažite djetetu kako se smiriti: to može uključivati tehnike disanja, miran ton ili zagrljaj.

Neposlušnost

Djeca prirodno testiraju granice, a roditelji moraju postaviti jasne pravila i zadati posljedice za neželjena ponašanja, te ih dosljedno primjenjivati. Prazne prijetnje vam oduzimaju autoritet. Pokažite djetetu da primjećujete pozitivna ponašanja, i pohvalite ga kada primjetite lijepo ponašanje.

Nepredvidive situacije

Koliko često izlažete svoju djecu situacijama u kojima oni ne znaju što očekivati a onda primjetite neželjena ponašanja? Kada idete na mjesto gdje bi moglo doći do potencijalnih neželjenih ponašanja (npr. trgovina, restoran), pripremite dijete unaprijed za ono što može očekivati i koja su vaša očekivanja. Također, budite spremni prilagoditi svoje planove ako situacija postane previše stresna.

Na primjer: ako kažete djetetu da ne može vikati u restoranu a ono nastavi vikati, budite se spremni ustati i otići, iako niste završili obrok i ako ste gladni ili ako ste s prijateljima koje dugo niste vidjeli.

Ostati smiren roditelj u izazovnim situacijama zahtjeva disciplinu, svjesnost, praksu i podršku. Kroz tehnike disanja, pozitivno razmišljanje, pauze, realistična očekivanja i otvorenu komunikaciju možete razviti vještine koje će vam pomoći da zadržite mirnoću.

Smirenost ne samo da pomaže vama kao roditelju, već također pruža vašem djetetu stabilnost i sigurnost koju treba za zdrav emocionalni razvoj.

S vremenom, ove vještine će vam pomoći da se nosite s izazovima roditeljstva s više samopouzdanja i mira.

ŽELITE BESPLATNE AKTIVNOSTI ZA DJECU?

Prijavite se u klub malih čitača i svaki ćete tjedan dobiti besplatne aktivnosti i posebne kodove za popust ravno u Vaš inbox! 🙂


Zabavljaj_se_čitaj_i_uči

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

*

*

*

0
    0
    Vaša košarica
    Vaša košarica je praznaVrati se u shop